KONCERTY

Zapraszamy na cykliczne koncerty zespołu muzyki klasycznej LES FEMMES stworzonego przez damski kwartet wokalno -instrumentalny w składzie:

  • Joanna Sobowiec-Jamioł (sopran liryczno-koloraturowy)

  • Emilia Osowska (mezzosopran)

  • Natalia Krajewska-Kitowska (sopran liryczny)

  • Katarzyna Hobgarska-Buja (fortepian)

Członkinie kwartetu to absolwentki szkół i uczelni muzycznych. Swoje doświadczenia sceniczne nabywają zarówno podczas kursów jak i koncertów  w kraju oraz poza granicami. Bogate umiejętności, a także  wzajemne inspiracje dają im możliwość stworzenia niepowtarzalnego widowiska lub kameralnego i subtelnego świata wypełnionego muzyką.

Ze względu na różnorodność głosów kwartet Les Femmes dysponuje szerokim wachlarzem repertuarowym, który doskonale dopasuje się do charakteru Państwa uroczystości.

Razem, panie tworzą zespół, który jest wyrazem ich pasji artystycznej oraz kunsztownego i pomysłowego wykonania muzyki klasycznej.

 


 

REPERTUAR:

“ACH JEDŹ DO VARASDIN”

Świat operetki to miłość, intryga, piękne melodie, cudowny taniec i barwne postaci. Zapraszamy wszystkich do tej kolorowej krainy, w której zabrzmią sentymentalne i żywiołowe czardasze oraz lekkie i pełne wdzięku walce. Niespodziewane zwroty akcji w koncercie poświęconym operetce. Nie zabraknie „Czardasza” – Emmericha Kalmana z „Księżniczki Czardasza”, „Pieśni o Wilji” – Franza Lehara z „Wesołej Wdówki”, czy „Arii ze śmiechem” – Jaquesa Offenbacha z operetki „La Perichola”.

“WIEDEŃ – JAK CUDNIE BRZMI”

Najpiękniejsze melodie z Wiednia i o Wiedniu. Usłyszycie Państwo znane i lubiane arie oraz pieśni kompozytorów zagranicznych i polskich (szczególnie związanych z Wiedniem). Podczas koncertu zabrzmią, poczynając od największego klasyka wiedeńskiego – arie z oper Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Aria Adeli” z operetki „Zemsta Nietoperza” Johanna Straussa oraz pieśń „Wiedeń miasto moich snów” Romualda Sieczyńskiego. Zapraszamy na spacer alejkami tego magicznego miasta.

“MOC BOŻEGO NARODZENIA”

Zachęcamy Państwa do wspólnego kolędowania. Podzielimy się śnieżnobiałym opłatkiem, złożymy wspólnie radosne i pełne ciepła życzenia. Wszystko to przy wtórze najpiękniejszych Kolęd i Pastorałek w interesującym opracowaniu. Przybliżymy Państwu muzyczną tradycję Bożonarodzeniową nie tylko z Polski, ale i ze świata.

“PRZETAŃCZYMY CAŁĄ NOC”

Koncert karnawałowy to czas wspólnej zabawy, tańca, grania i śpiewania! Program naszego koncertu to barwny kalejdoskop muzyczny. Arie z oper, operetek, pieśni i songi musicalowe w radosnej tonacji. Znane i lubiane przeboje muzyki klasycznej w wykonaniu Les Femmes. Panie zaprezentują się w stylowych, karnawałowych kreacjach. Na zakończenie zaśpiewamy wspólnie toast.

“ MIŁOŚC TO NIEBO NA ZIEMI”

Koncert walentynkowy. Miłość szczęśliwa, spełniona... Miłość zraniona, trudna... Każdy z Państwa chociaż raz poczuł szybsze bicie serca spowodowane miłosnym uniesieniem. Pragniemy przedstawić Państwu różne oblicza miłości przemienione w dźwięki. Przypomnimy najpiękniejsze melodie i teksty dotyczące tego wzniosłego uczucia. Zapraszamy Wszystkich Zakochanych... zwłaszcza tych w muzyce!

” VIVA OPERA! VIVA BELL CANTO!”

W tym cyklu chcemy zaprezentować największe i najpiękniejsze arie operowe. Bell Canto, to piękny śpiew, zatem chcemy oddać bogactwo ludzkiego głosu zapisane w partyturach operowych. Postaci tragiczne i komiczne. Pełne wyrazu, jak i te oszczędne w formie. Wykonamy dla Państwa arie z oper takich mistrzów jak: W . A. Mozart, G. Puccini, G. Verdi, G. Bizet oraz ojca opery polskiej Stanisława Moniuszko.

”CZY TAK CZYNIĄ WSZYSTKIE? - KOBIETA WEDŁUG MOZARTA”

Motto koncertu to parafraza opery Wolfganga Amadeusza Mozarta pod tytułem „Cosi fan tutte” – „Tak czynią wszystkie”. Różnobarwne bohaterki z oper i innych dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta będą tematem koncertu Les Femmes. Uwiedziona Zerlina, rezolutna Despina, urodziwa Zuzanna, czy dostojna Hrabina... Ponadto jedna ze śpiewaczek przywdzieje na chwilę postać młodzieńca – Cherubina, zafascynowanego każdą reprezentantką płci pięknej. Błyskotliwe arie i pieśni spod pióra Mistrza Mozarta poświęcone kobietom – ich życiu, ich uczuciom i ich roli w świecie (także mężczyzn).

”MUZYKA KRÓLEWSKIEGO DWORU”

Zapraszamy na zamki i dwory królewskie skąd dobiegają szlachetne dźwięki, które towarzyszą każdemu ważnemu wydarzeniu jak i tym codziennym sprawom. Popłyną dostojne motywy muzyki francuskiej (Jean-Philippe Rameau, Andre Campra), ozdobne i pełne wyrazu – muzyki włoskiej (Claudio Monteverdi, Antonio Vivaldi, Alessandro Scarlatti), czy zróżnicowane przykłady muzyki angielskiej (Henry Purcell, Georg Friedrich Haendel). Program ubogacą także utwory kompozytorów polskich. Muzyka dawnych wieków w pięknym wykonaniu Pań z Les Femmes.

”PIĘKNO POLSKIEJ LIRYKI WOKALNEJ”

W tym programie mamy zaszczyt wykonać dla Państwa utwory największych polskich kompozytorów. Poczynając od Fryderyka Chopina, poprzez pełne wyrazu miniatury wokalne Mieczysława Karłowicza, czy bogate wyrazowo pieśni Ignacego Jana Paderewskiego, kończąc na twórczości Karola Szymanowskiego czy Witolda Lutosławskiego. Pieśni bogate i głęboko zakorzenione w kulturze polskiej podane w sposób tradycyjny jak i nowatorski. Młodość wykonawcza zmierzy się z tradycją. Na specjalne Państwa życzenie wpleciemy w koncert także pieśni Stanisława Moniuszki. Tutaj jednak zachęcamy do zapoznania się z osobnym programem koncertu „Śpiewniki Udomowione”, poświęconego temu właśnie kompozytorowi.

”ŚPIEWNIKI UDOMOWIONE”

„12 Śpiewników domowych”, to zbiór pieśni Stanisława Moniuszki. Pieśni, które rozbrzmiewały w każdym polskim domu. Bogactwo emocji ukryte w tekstach ludowych oraz takich autorów jak: Adam Mickiewicz, Jan Czeczot, Stefan Witwicki, doskonale opatrzył muzyką pan Moniuszko. Dowcip i energia przeplata się z patosem i smutkiem. Codzienność miesza się ze sprawami ważnymi. Pragniemy przypomnieć lub przybliżyć (a być może odkryć) twórczość pieśniarską jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów. Skonfrontować jego świat ze światem współczesnym. Muzyka Stanisława Moniuszki według Les Femmes.

“ZAKLĘTE W SŁOWICZYM ŚPIEWIE”

Ptasie tryle i ozdobniki. Ludzki głos imitujący śpiew słowika. Przywołamy ciekawe utwory muzyki klasycznej nawołujące do ptasich arii. Nie zabraknie znanej pieśni rosyjskiego kompozytora Aleksandra Alabiewa – „Słowik”, belgijskiej kompozytorki i śpiewaczki Evy Dell'Acqua – „Vilanelle/ Jaskółka”, czy pieśni o „Spóźnionym Słowiku” Witolda Lutosławskiego do wiersza Juliana Tuwima o tym samym tytule. Przenieśmy się wspólnie do lasów, na łąki... Nasłuchujmy ptasich treli.

” W BLASKU KSIĘŻYCA”

Nastrojowe ballady, urokliwe miniatury muzyczne. Zachęcamy Państwa do udziału w kameralnym koncercie muzyki melancholijnej, spokojnej i urzekającej. Muzyka blasku księżyca przyniesie ukojenie, relaks i moment do refleksji, potrzebny każdemu w tych jakże dynamicznych czasach. Prostota i piękno przeplatać się będą z bogatą treścią zawartą w utworach. Zaprezentujemy Państwu dzieła kompozytorów francuskich (m in. Gabriela Faure – „Clair de Lune”), niemieckich (m.in Franciszka Schuberta – „Serenada”), czy rosyjskich ( m.in. Sergieja Rachmaninowa – „Krzak bzu”).

“INSPIRACIÓN ESPANOLA”

Żywiołowe i pełne ekspresji utwory rodem z Hiszpanii i o Hiszpanii. Czerń przeplatać będzie się z czerwienią. Muzyka wokalna przepełniona temperamentem i pasją. Zanurzymy się w twórczości kompozytorów: Manuella de Falla, Fernando Obradorsa, Enrique Granadosa... Opowiemy o dziewczętach z Kadyksu, wspólnie z Państwem wykonamy Granadę, a na koniec zaprosimy Carmen – najsłynniejszą kobietę z Hiszpanii.

“CZAR PARYŻA”

Zapraszamy do Paryża! W czasie tego koncertu nie zabraknie blichtru i francuskiego bon-ton. Oczaruje nas także nastrój paryskiej bohemy. Odwiedzimy wystawne pałace i miejskie kawiarnie. Przewodzić nam i Państwu będzie muzyka najsłynniejszych kompozytorów francuskich z różnych epok – Rameau, Bizet, Gounod, Faure, Debussy… jak i tych zainspirowanych cudownym Paryżem, melodią języka oraz wysublimowaną kulturą. Na koniec nie zabraknie repertuaru jednej z największych reprezentantek muzyki francuskiej – Edith Piaff.

“TO BYŁ SEN”

Jakże piękna i bogata jest muzyka twórców rosyjskich. Wykonamy dla Państwa wielkie arie z oper rosyjskich – aria Olgi z Eugeniusza Oniegina Piotra Czajkowskiego, aria Jolanty z opery o tym samym tytule tego samego kompozytora. Zaprezentujemy też mniejsze, ale równie bogate w środki wyrazu formy wokalnoinstrumentale – m.in. pieśni Mikołaja Glinki, czy wielkiego Sergiusza Rachmaninowa. Zachęcamy wszystkich do wsłuchania się w piękno języka oraz muzyki naszych wschodnich sąsiadów, podczas koncertu Les Femmes.

“IHRE SCHÖNEN GESANG – ICH PIĘKNY ŚPIEW”

Najszlachetniejsze utwory wokalno-instrumentalne w języku niemieckim, w inspirującym wykonaniu Les Femmes. Nie zabraknie twórczości F. Schuberta, F. Schumanna, E. Griega, czy F. Mendelssohnna. „Małgorzata przy kołowrotku”, „Ja kocham Cię”, „Śpiew na wodzie” i „Serenada” – to tylko niektóre z tytułów utworów zamieszczonych w programie tego koncertu. Zapraszamy do wspólnego odkrywania bogactwa poezji w języku niemieckim opatrzonym równie uroczą muzyką.

“ FROM BRODWAY TO...”

„My Fair Lady”, „West Side Story”, „Cats”, „Evita”... To tylko niektóre doskonale Państwu znane tytuły musicali. Les Femmes z ochotą przypomni szereg songów pochodzących z musicali. Nie zabraknie tych dynamicznych, jak i tych sentymentalnych melodii. Wcielimy się w postać roztańczonej Elizy, dostojnej Evity Peron, Portorykanki Marii, nieszczęśliwej Julii, czy urodziwej Christine. Zapraszamy Państwa do wielobarwnego świata musicalu.

“W MAŁYM KINIE”

„Powróćmy jak za dawnych lat”... „Ada, to nie wypada”... „Miłość Ci wszystko wybaczy”... Któż z Państwa nie zanuci czasem tych, czy innych piosenek filmowych? My także chcemy przenieść się do zaczarowanej krainy kina. Wspólnie z Państwem zanucimy najpiękniejsze piosenki z repertuaru m.in. Hanki Ordonówny, Toli Mankiewiczówny. Po magicznych czasach kina lat 20-tych i 30- tych wspominać będziemy najsłynniejsze motywy muzyczne światowego filmu. Wcielimy się w pełną wdzięku Marilyn Monroe, wspólnie zaśpiewamy „Deszczową piosenkę”, aby na koniec przytulić się „Cheek to Hecek” („Policzek do policzka”). Niezapomniane melodie polskiego i światowego filmu w wykonaniu Les Femmes.

”CUDOWNY ŚWIAT, BAJKOWY ŚWIAT”

Koncert dla najmłodszych. Co piszczy w głosie. Jak to się dzieje, że jedni mają wysokie głosy a inni trochę niższe? Opowiemy instrumentem, który każdy z nas posiada, o najsłynniejszych historiach “zapisanych” słowem i dźwiękiem. Bardzo szeroki repertuar dostosowany do okazji i możliwości odbioru młodszych słuchaczy. Muzyka poważna, nie do końca serio (W. A. Mozart, F. Chopin. St. Moniuszko) oraz piosenki filmowe (m.in. z Disney'owskich bajek) w wykonaniu Les Femmes w ciekawych aranżacjach.

“LES FEMMES I ICH GOŚCIE”

W tym koncercie pragniemy przedstawić Państwu muzyków, z którymi mamy okazję współpracować, współmuzykować i dzielić się pasją. Chcemy uszlachetnić brzmienie głosu i fortepianu poprzez dodatkowy kolor instrumentu. Zatem zaprosimy na scenę: skrzypce, flet, akordeon... A może i Państwo mają szczególne życzenia muzyczne? Zapraszamy do wspólnej zabawy.

”KOŁYSANKA DLA ZOSI I FRANKA”

Ciekawe i delikatne kołysanki muzyki klasycznej wykonane z “matczyną troską” przez Les Femmes. Przywołamy urokliwe, pełne ciepła pieśni F. Nowowiejskiego, K. Szymanowskiego, a także P. Czajkowskiego oraz znane wszystkim piosenki w formie kołysanki. Zapraszamy słuchaczy w każdym wieku. Interesująca interpretacja, pomimo tematyki koncertu, nie pozwoli Państwu zasnąć...

“KOBIETA – JEJ MIŁOŚC, JEJ ŻYCIE, JEJ SNY”

Grupę muzyczną Les Femmes stworzyły cztery kobiety. Pragną ukazać przed Państwem za pośrednictwem instrumentów: głosu i fortepianu, świat kobiety. Jej troski, radości, marzenia... A także jak ją widzą inni.

”PLENA DI GRATIAE – PROGRAM KONCERTOWY POŚWIĘCONY TEMATYCE MARYJNEJ”

„Ave Maria” różnych kompozytorów, a także inne dzieła poświęcone Marii Pannie. Pieśni oddające Jej cześć i opowiadające o Matce Bożej w subtelnym i pełnym skupienia wykonaniu Les Femmes. Grupa Muzyczna Les Femmes__

Dodatkowe informacje